خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

غار سونگ دونگ بزرگ‌ ترین غار جهان

  غار رود کوهستانی

  Hang Sơn Đoòng

  بزرگ‌ ترین غار جهان

  The World's Largest Cave in Vietnam

  در ویتنام" src="http://s7.picofile.com/file/8259277268/hang_son_doong_cave_vietnam3.jpg" alt="غار سونگ دونگ در ویتنام" />

  پارک ملی فونگ نها-که بانگ

  Son Doong cave is World's largest cave, discovered in 2009

   

  بزرگ‌ ترین غار جهان غار سونگ دونگ در ویتنام می‌ باشد که اندازه‌ آن در حدی است که دارای رودخانه، جنگل و آب و هوای مخصوص به خود می باشد..

  غار سون دونگ (به ویتنامی: Hang Sơn Đoòng به‌ معنای غار رود کوهستانی)، غاری است در پارک ملی فونگ نها-که بانگ در استان کوانگ‌ بن در کشور ویتنام که در نزدیکی مرز این کشور با لائوس قرار دارد و رود زیرزمینی پرشتاب و بزرگی از درون آن می‌گذرد.

  این غار توسط فردی محلی به‌ نام هو-کان در سال ۱۹۹۱ کشف گردید. در عین حال مردمان جنگل‌ نشین منطقه به‌دلیل صدای سوت‌مانندی که در نتیجه جریان رود زیرزمینی از غار شنیده می‌شد از آن هراس داشتند. کشف این غار تا سال ۲۰۰۹ مسکوت گذاشته شد تا آنکه گروهی از دانشمندان بریتانیایی از انجمن غارپژوهی بریتانیا به رهبری هاوارد و دب لیمبرت از ۱۰ تا ۱۴ آوریل آن سال اقدام به انجام بررسی‌هایی در فونگ نها-که بانگ نمودند اما پیشرفتشان پس از رسیدن به دیواره‌ٔ کلسیتی بزرگی متوقف شد. بنا به گفتهٔ لیمبرت این غار ۵ برابر بزرگتر از غار فونگ نهاست که آن‌را پیشتر بزرگترین غار ویتنام می‌دانستند. بزرگترین دهلیز غار سون دونگ بیش از ۵ کیلومتر طول، ۲۰۰ متر ارتفاع و ۱۵۰ متر عرض دارد. با نگاه به چنین ابعادی می‌توان اینگونه گفت که غار سون دونگ از نظر بزرگی حتی از غار گوزن در مالزی که به‌عنوان بزرگترین غار جهان شناخته می‌شود پیشی گرفته است.

  اطلاعات و تصاویر بیشتر:

  - ویکی پدیا

  - 1پزشک

   


  این مطلب تا کنون 23 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : دونگ ,بزرگترین ,بزرگی ,فونگ ,ویتنام ,
  غار سونگ دونگ بزرگ‌ ترین غار جهان

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر